Metis Finanse Sp. z o.o.
Nowa 1, 47-400 Racibórz
phone.: 516-222-826, 504-681-762
Main Page | About us| Servicesi | Blog | Contact
2017-2023 © Metis Finanse
Stawka podatku w wysokości 17% a nawet 15% z wysokim limitem 2.000.000 euro, a także znacznie ograniczone obowiązki księgowe – to najważniejsze zalety zryczałtowanego podatku dochodowego. Lista za i przeciw - co warto wiedzieć przed wyborem tej formy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Najistotniejsze korzyści – stawki podatku
Stawka 17% ma zastosowanie dla przychodów osiąganych w ramach wolnych zawodów. Przy czym za „wolny zawód” uważa się pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście m.in. przez lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu;
Zatem celem spełnienia definicji wolnego zawodu, nie jest możliwe zatrudnienie innego lekarza, jednak jak najbardziej dozwolone jest zaangażowanie, pomocy administracyjnej, księgowej czy sprzątaczki.
Z kolei stawka 15% będzie właściwa, dla świadczeń w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów. Do działu 86 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zalicza się m.in.
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej lub jawnej a wspólnikami są osoby fizyczne. Biorąc pod uwagę dopuszczalne formy prowadzenia działalności leczniczej przez lekarzy, należy stwierdzić, iż ryczałt jest wykluczony jedynie w przypadku spółki partnerskiej.
Podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania. Przychód będący podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym może zostać pomniejszony o:
Z kolei sam podatek zryczałtowany ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika.
Obowiązki związane z wyborem i stosowaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Podatnik, który dokonał wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako preferowanej formy opodatkowania w roku podatkowym, jest obowiązany złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w tej formie:
Podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani:
Powyższe stanowi istotnie ograniczenie zakresu dokumentacji, w porównaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych – właściwych dla ogólnych zasad opodatkowania, czy podatku liniowego.
Zagrożenia związane z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
W przypadku nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, organ podatkowy określi wartość niezewidencjonowanego przychodu, w tym również w formie oszacowania, i określi od tej kwoty ryczałt. Ryczałt ten stanowi pięciokrotność właściwych stawek, nie może być jednak wyższy niż 75% przychodu.
W przypadku uzyskania z działalności opodatkowanej ryczałtem przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik (lub co najmniej jeden ze wspólników) wykonuje lub wykonywał w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci prawo do opodatkowania w formie ryczałtu i do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ograniczenia związane z wyborem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Podatnicy korzystający z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie mogą:
Accounting and financial office
Tax consulting company